logo_mkd_jpg_copy
prijavi_korupcija1

ТИ - Македонија

Актуелно

* Канцеларијата за правни совети на "Транспарентност Интернешнл - Македонија" објавува дека ќе биде отворена за прием на граѓани.

**  Со сите заинтересирани граѓани кои сакаат да    пријават случаи поврзани со корупција, ќе разговараат правни советници.

***  Сите состаноци потребно е претходно да се закажат.Канцеларијата не постапува по анонимни пријави. 

Login Form


Си ја заборавивте лозинката?

Вести

 
rss.2.0.gif
 
veruvale-ili-ne.png

 


izbori-sem.jpg
plakat-bunar-bez-dno-mak-we.jpg
 
poster_transp.jpg
 
 
Вести

whistleblowers-mk.jpg

 

Вести
Стотици се приклучуваат кон заедничкиот повик до ОН за ставање крај на анонимните шел компании Испечати Е-пошта

ti_shell.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

700 потписници од 120 држави бараат од Генералното Собрание на ОН 2021 да постави нов глобален стандард за транспарентност на бенефицирана сопственост 

 

24.02.2021 Транспаренси Интернешнл денес поднесе жалба до Генералното Собрание на Обединетите Нации во име на повеќе од 700 потписници коишто бараат нов глобален стандард за транспарентност за сопственоста на компаниите. Жалбата претходи на сесијата на Специјалната група на Генералното Собрание на Обединетите Нации 2021 којашто треба да се одржи во јуни. Барањето се однесува за сите држави да воведат национални јавни регистри на компаниите откривајќи ги нивните вистински сопственици или оние кои имаат некаков бенефит од нив. 

Потписниците вклучуваат реномирани академици и истражувачки центри, компании, бизнисмени, и граѓански организации и активисти како и неколку владини агенции и јавни службеници.  

Целосен текст и листа на потписниците https://bit.ly/3dBoOMi

  


 

Прочитај повеќе...
 
Соопштение за медиумите Испечати Е-пошта
Настан: Промоција на тримесечен Извештај од мониторингот над спроведување на препораките од проектот: „Проценка на ранливост од корупција во политиките и постапките за вработување, со посебен фокус на непотизам, кронизам и клиентелизам“
Место: Онлајн настан
Време: 11 февруари 2021, во 13.00 часот
Институција: Државна комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во соработка со МИОА и НВО Тарнспаренси Интернешнл Македонија (ТИ-М)

ТИ-М  во партнерство со ДКСК, МИОА и финансиска  поддршка од Амбасадата на Кралството Холандија, во периодот октомври - декември 2020 година спроведен мониторинг и евалуација над активностите на Владата кои се опфатени со препораките наведени во Финалниот извештај од проектот објавен во септември 2020 година. 
 
Презентацијата и препораките можете да ги погледнете:
 
 
 
 

Прочитај повеќе...
 
Во Северна Македонија јавниот притисок ја зајакнува борбата против вкоренетата корупција Испечати Е-пошта
rs_zprsm_ljn_1.jpg
 
-Слаѓана Тасева, Претседателка на ТИ-Македонија 
 
11.02.2021 Објавувањето на резултатите од Индексот на перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година на крајот од јануари 2021 предизвика реакции како никогаш претходно. Индексот ја потенцираше итноста за борбата против корупцијата што се надеваме ќе придонесе кон вистинска политичка волја и промена. Во исто време реакциите поврзани со Индексот уште еднаш ги открија многубројните пречки во медиумскиот простор, судството и граѓанскиот сектор коишто го спречуваат напредокот. 

Северна Македонија постигна 35 поени во Индексот на перцепција на корупцијата за 2020 година што ја рангираше државата на 111-то место од 180 држави. Во 2014 година бевме рангирани на 64-то место. Овој пад на Индексот допринесе до широко медиумско внимание и реакции во рамки на политичкиот спектрум. 

Можеби и очекувано беше главната политичка опозициска партија да ги искористи резултатите да ја нападне владата и обвинувајќи ја за резултатите од Индексот. Од друга страна, Заменикот на Претседателот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски изјави дека владата работи напорно да ја искорени корупцијата и нерегуларностите од претходните 11 години кога на власт беше претходната влада. 
 

Прочитај повеќе...
 
Настан: Промоција за извештај на мониторинг на препораките Испечати Е-пошта
event_11022021.jpg
 
Транспаренси Интернешнл-Македонија и Државната комисија за спречување на корупција Ве покануваат да бидете дел од настанот на кој ќе биде презентиран Извештајот за мониторингот над препораките дадени во финалниот извештај од проектот: „Проценка на ранливост од корупција во политиките и постапките за вработување, со посебен фокус на непотизам, кронизам и клиентелизам“. Проектот е финансиски поддржан од Амбасадата на Кралството Холандија.  

Во периодот од октомври до декември 2020 година согласно методологијата, спроведен е мониторинг над спроведување на препораките. Целта на овој мониторинг е да се воспостави континуитет во следење на спроведување на препораките, да се согледа на кој начин надлежните институции ги прифатија наодите во Извештајот и кои мерки и активности се преземаат од институциите.
 
 Настанот ќе се одржи онлајн со почеток во 13 часот. Линк до настанот:
 
Агенда за настанот:  pdf agenda_nastan_11022021 786.65 Kb
 
 
Прочитај повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 8 од 305
 EN en
 
sq
SQ

ТИ-М на социјалните мрежи

facebook_32.png twitter_32.png
blogger_32.png
youtube_32.png

zaednicki_vrednosti.png

 

 

 

audeo.jpg
transparentnost_newsletter

Newsletter - Пријава
Advertisement
bistromatno
Advertisement
Advertisement
 

Анкета

Македонија е најкорумпирана во ...
 

Донатори :

auswartiges.jpg
dep_symbol.jpg
european.jpg
canwordmark_colour.jpg
rijkslogo_en.jpg
ned-logo.jpg
 osce.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Транспаренси Интернешнл - Македонија. Сите права задржани